723 07 88 99
Rejestracja online
Telefoniczna
Znany lekarz
Rejestracja online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę. Oddzwonimy na podany numer i ustalimy dogodny dla Ciebie termin.

  Imię i nazwisko

  Email

  Telefon

  Rodzaj badania

  Preferowany termin wizyty

  Rejestracja telefoniczna
  Zadzwoń do nas aby umówić swoją wizytę.
  Godziny pracy
  Pn-pt 8:00-20:00
  Sob 9:00-14:00
  Zostaniesz przekierowany do serwisu Znany Lekarz
  17.01.2024
  Endometrioza – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

  Co to jest endometrioza?

  REZONANS MAGNETYCZNY ENDOMETRIOZA WROCŁAW

  Co to jest endometrioza?

  Choroba powstaje w efekcie przemieszczenia błony śluzowej macicy (endometrium), poza miejsce jej naturalnego występowania. W przebiegu choroby ogniska „ektopowej” błony śluzowej zazwyczaj lokalizują się w jamie otrzewnowej, jajnikach, jajowodach, szyjce macicy, jelitach i pęcherzu moczowym, a także w mięśniu macicy.

  Problem endometriozy to problem globalny, który dotyczy około 10-15% młodych kobiet na całym świecie (dane WHO).

  Jakie są objawy endometriozy?

  Objawy choroby często są niespecyficzne i zróżnicowane, powodujące znaczące obniżenie komfortu życia codziennego, bóle podczas stosunku płciowego, bolesne oddawanie stolca i moczu oraz niepłodność.

  Często objawy symulują dysfunkcje narządów. Mogą wystąpić wzdęcia, biegunki, zaparcia, obecność krwi w moczu, bóle stawu biodrowego lub okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Nawet nieswoiste objawy takie jak powtarzający się ból w klatce piersiowej i górnych częściach płuc może również wskazywać na obecność endometriozy w tej części ciała. Endometrium znajdujące się poza macicą również podlega działaniu hormonów i zachowuje się w ten sam sposób – podlega cyklom rozrostowym, namnażaniu się, krwawieniu powodując w efekcie tworzenie się ognisk guzowatych i stanów zapalnych.
  Pozostaje także wiele innych niespecyficznych objawów, m.in. bóle głowy, nieprawidłowa temperatura, apatia, osłabienie, a także depresja. Wszystko to powoduje, że każdy pacjent tak naprawdę musi być traktowany bardzo indywidualnie.

  Istnieje wiele teorii, poszukujących przyczyn powstawania tej choroby, ale żadna z nich nie została ostatecznie zaakceptowana przez środowiska lekarskie. Osłabiony i nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny stanowi jeden z powodów – co często wiąże się ze współistniejącymi innymi chorobami autoimmunologicznymi.

  Jak można zdiagnozować endometriozę?

  Diagnostyka opiera się o tzw. poszerzone badanie ginekologiczne. Przy badaniu zwraca się uwagę na napięcie mięśni dna miednicy, na bolesność przy ucisku więzadeł i szyjki macicy. Przy podejrzeniu endometriozy głębokiej badanie ginekologiczne jest poszerzone o badanie per rectum.
  Kolejnym krokiem jest badanie USG. Badanie wykonywane jest sondą dopochwową i (lub) przez powłoki brzuszne. W badaniu USG oceniana jest budowa macicy, szczególnie warstwa mięśniowa macicy (myometrium), w którym można rozpoznać cechy adenomiozy (czyli endometriozy w macicy). Następnie oceniane są jajniki, w których mogą występować torbiele endometrialne. Ponadto ocenie podlega ewentualna obecność zrostów jajników, jelita z macicą lub pęcherza moczowego z macicą. Ocena przestrzeni między narządami rodnymi oraz jelita i pęcherza moczowego oraz moczowodów, stanowi najważniejszą część badania – gdyż tam można stwierdzić obecność endometriozy głębokiej.

  Pogłębieniem diagnostyki jest badanie rezonansu magnetycznego (MR) – badanie jest bardzo ważne w przypadku stwierdzenia endometriozy głęboko naciekającej. Badanie powinno być wykonane tylko i wyłącznie w placówce, która się specjalizuje w diagnostyce endometriozy. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do badania, które wykonywane jest po przygotowaniu jelita z podaniem żelu do pochwy oraz wlewki doodbytniczej.
  Dokładnie o badaniu rezonansu magnetycznego w kierunku endometriozy przeczytasz w zakładce: MR miednicy.

  Leczenie endometriozy

  Pacjentki z endometriozą często potrzebują intensywnej opieki medycznej. Dostępne są dwa schematy leczenia: farmakologiczny lub operacyjny. Wybór metody zależy od bardzo wielu czynników m.in. stanu chorej, lokalizacji oraz zaawansowania zmian, występowaniem chorób współistniejących oraz planów powiększenia rodziny.

  Metoda farmakologiczna ma na celu poprawę komfortu życia Pacjentki, zakłada zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz ograniczenie/zatrzymanie postępu choroby.

  Leczenie chirurgiczne opiera się przede wszystkim na zabiegach wykonanych laparo­­sko­­powo. Endometriozę lekko nasiloną (stadium I i II) można z powo­dze­niem usunąć w laparo­skopii przezpochwowej, tzw. TVL (transvaginal hydrolaparoscopy). Bardziej zaawan­so­wana endome­trioza wymaga laparo­skopii klasycz­nej, czyli z 3 – 4 małymi (5 – 10 mm) nacię­ciami na brzu­chu.

  W przypadku zaawansowanej endometriozy może się okazać, że konieczny jest klasyczny zabieg operacyjny, który wymaga dużego doświadczenia ze strony ginekologa oraz ścisłej współpracy z chirurgami i/lub z urologami (w przypadku zajęcia jelita, moczowodu lub pęcherza moczowego).

  REZONANS MAGNETYCZNY ENDOMETRIOZA WROCŁAW
  Udostępnij post
  Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.