Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej w protokole ENDOMETRIOZA wykonuje się z podaniem środka kontrastowego. MRI jest uzupełnieniem badania USG. Diagnostyka obrazowa w tym przypadku pozwoli wykryć ewentualne ogniska komórek endometrium, torbiele, blizny i zrosty.
Skierowanie nie jest wymagane.
Endometrioza to choroba, która powstaje w efekcie rozrostu i przemieszczenia błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza prawidłową jej lokalizację (jamę macicy). Do najczęstszych objawów endometriozy należą: obfite miesiączki, ostry ból pojawiający się wraz ze zmianami cyklu menstruacyjnego, a także bóle podczas podstawowych czynności fizjologicznych.
Jest jednak wiele nieswoistych objawów. Więcej o endometriozie, przyczynach, diagnostyce oraz leczeniu przeczytasz w zakładce ENDOMETRIOZA. Skutecznym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny. Wykonujemy go w pracowni Neoscan zlokalizowanej we Wrocławiu, w woj. dolnośląskim.
Rezonans magnetyczny przeprowadzany w kierunku endometriozy pomoże nie tylko w jej wykryciu, ale również w ocenie stopnia zaawansowania tej choroby. Dzięki uzyskanemu wynikowi można idealnie dobrać metodę leczenia, by ta przyniosła oczekiwane rezultaty – znacznie poprawiła stan zdrowia oraz samopoczucie Pacjentki.
Rezonans magnetyczny ENDOMETRIOZA wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica).
Niezbędne jest posiadanie aktualnego wyniku kreatyniny oznaczonego z surowicy krwi, nie wcześniej niż na 21 dni przed badaniem.
Jeżeli Pacjent posiada pełną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, dokumentację z przebytych zabiegów operacyjnych, opisy i płyty CD z poprzednimi badaniami obrazowymi), potrzebny będzie nam do niej wgląd.
Konieczna jest również karta konsultacji ginekologicznej wraz z aktualnym badaniem USG.
Na dzień przed badaniem – od godziny 14:00 – Pacjentka zaczyna stosować środek przeczyszczający CitraFleet lub Eziclen. Są to leki wydawane na receptę. Zasady użytkowania zostały zawarte w załączonej ulotce. Od momentu rozpoczęcia przygotowania należy pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 2 godzin przed MRI) aż do zakończenia badania.
W dniu badania prosimy o okazanie dowodu tożsamości.
Ze względu na fakt, iż rezonans magnetyczny w protokole ENDOMETRIOZA wymaga specjalnego przygotowania, prosimy o zgłoszenie się w rejestracji placówki na pół godziny przed umówioną godziną badania.
Czas, jaki Pacjentka spędza w skanerze, wynosi 30-40 minut. W trakcie badania konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną MRI, dlatego niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji.
Rezonans magnetyczny w protokole ENDOMETRIOZA wykonujemy po założeniu dopochwowo tamponu wraz z żelem z solą sodową kwasu hialuronowego – żel oraz tampon Pacjentka aplikuje samodzielnie. Dodatkowo pielęgniarka podaje jej wlewkę doodbytniczą (tj. około 100-150 ml wody w temperaturze ciała). W kolejnym kroku Pacjentka otrzymuje dożylnie Buscolizynę – jest to lek rozkurczowy, który spowalnia perystaltykę jelit. W trakcie rezonansu zostanie podany również środek kontrastowy na bazie gadolinu, standardowo stosowany w badaniach MR.
W związku z możliwymi skutkami ubocznymi podania Buscolizyny, jakimi są zaburzenia widzenia i spadek ciśnienia tętniczego krwi, niewskazane jest prowadzenie przez Pacjentkę pojazdów do 24 godzin po badaniu.