723 07 88 99
Rejestracja online
Telefoniczna
Znany lekarz
Rejestracja online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę. Oddzwonimy na podany numer i ustalimy dogodny dla Ciebie termin.

    Imię i nazwisko

    Email

    Telefon

    Rodzaj badania

    Preferowany termin wizyty

    Rejestracja telefoniczna
    Zadzwoń do nas aby umówić swoją wizytę.
    Godziny pracy
    Pn-pt 8:00-20:00
    Sob 9:00-14:00
    Zostaniesz przekierowany do serwisu Znany Lekarz

    Badanie metodą rezonansu magnetycznego dla dzieci i dorosłych – Wrocław, woj. dolnośląskie

    Nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego we Wrocławiu z zespołem doświadczonych lekarzy radiologów wyspecjalizowanych w poszczególnych rodzajach badań MR.
    Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.

    Rezonans magnetyczny – dla dzieci i dorosłych

    W naszej pracowni Neoscan zarówno u dzieci powyżej 5 roku życia, jak i dorosłych wykonujemy rezonans magnetyczny (z kontrastem lub bez). Do każdego Pacjenta – również tego najmniejszego – podchodzimy z dużą dozą empatii oraz zrozumienia. Dzięki temu mogą oni odetchnąć z ulgą, a ich stres zostaje zminimalizowany. Przez cały czas badania czuwamy nad stanem zdrowia Pacjenta i mamy z nim stały kontakt przez mikrofon. Pracownia jest również wyposażona w system wizualno-dźwiękowy – można wybrać muzykę czy też film, które będą puszczane w trakcie rezonansu, co stanowi dużą zaletę zwłaszcza dla dzieci. Sprawimy, że to nieinwazyjne badanie przebiegnie bezproblemowo, bezpiecznie, jak również sprawnie. Neoscan to mądry wybór, to Twój wybór!

    Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.

    Rezonans magnetyczny – co to takiego?

    Rezonans magnetyczny (z ang. magnetic resonance imaging – w skrócie MRI lub MR) to bezpieczna i nieinwazyjna technika diagnostyki obrazowej. Umożliwia dokładne zbadanie kręgosłupa, głowy, jamy brzusznej oraz wszystkich kości, stawów, a także tkanek miękkich przy wykorzystaniu wysokoenergetycznego pola elektromagnetycznego. Rezonans wykonywany jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

    Nasza pracownia rezonansu magnetycznego dysponuje jedynym we Wrocławiu nowoczesnym 1.5T aparatem marki Philips Ingenia Prodiva z systemem In-bore Ambient Experience, umożliwiającym wykonanie tego badania najwyższej jakości. Rozwiązanie to jest zwłaszcza dedykowane osobom z klaustrofobią, odczuwającym lęk przed badaniem MRI oraz dzieciom.

    Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

    Badanie rezonansem magnetycznym służy do diagnostyki chorób w przypadku występowania poniższych dolegliwości.

    • Głowa – bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, zmiany ogniskowe, udary mózgu.
      • Badanie MR głowy wykonuje się przy podejrzeniu padaczki, guzów mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowego, wrodzonych wad rozwojowych, a także zmian demielinizacyjnych.
      • W obszarze głowy znajdują się również narządy, które badamy innym protokołem niż ten standardowy do oceny mózgowia, takie jak: przysadka, oczodoły, zatoki oraz twarzoczaszka. Tu głównymi dolegliwościami, jakie mogą skłonić do wykonania badania MR głowy, są zaburzenia widzenia, hormonalne, wzrostu, libido, a także impotencja.
    • Kręgosłup – bóle kręgosłupa; drętwienie/mrowienie lub ograniczenie ruchomości kończyn, kontrola po zabiegu operacyjnym.
      • Badanie to pozwala bardzo dokładnie zobrazować rdzeń kręgowy i przebieg odchodzących od niego nerwów, których ucisk przez zmienione krążki międzykręgowe, jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych zgłaszanych przez Pacjentów. Zmiany w krążkach powstają w efekcie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
      • Poza zmianami zwyrodnieniowymi badanie MR kręgosłupa pozwala na ocenę zmian rozrostowych, zapalnych oraz demielinizacyjnych zarówno w samym rdzeniu kręgowym, jak i tkankach sąsiednich.
    • Jama brzuszna – bóle brzucha, spadek masy ciała, wzdęcia, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, zmiany niejednoznaczne w badaniach USG/TK.
      • Badanie MR jamy brzusznej wykorzystuje się do oceny narządów takich jak wątroba, śledziona, trzustka, nadnercza, nerki, a także węzły chłonne. Z kolei do oceny pęcherzyka i dróg żółciowych przeznaczone jest badanie cholangiografii MR (MRCP) pozwalające zobrazować anomalie rozwojowe, zmiany rozrostowe w drogach żółciowych oraz przyczyny ich niedrożności.
      • MR jamy brzusznej pozwala wykryć i różnicować zmiany nowotworowe oraz ocenić stopień ich zaawansowania.
    • Kończyny i stawy – bóle, ograniczenie ruchomości stawów, urazy, a także utrzymujący się obrzęk.
      • MR kończyn i MR stawów służy do nieinwazyjnej oceny stanu kości, chrząstek, wiązadeł, pozwala wykryć zmiany zapalne, urazowe, zwyrodnieniowe oraz nowotworowe.
    • Miednica – bóle podbrzusza, problemy z wypróżnianiem (zaparcia, ołówkowate stolce), świeża krew w stolcu, zaburzenia miesiączkowania, często- lub krwiomocz, zmiany niejednoznaczne w badaniach USG/TK.
      • MR miednicy mniejszej jest badaniem wykorzystywanym do oceny narządów takich jak: odbytnica, macica, przydatki, pęcherz moczowy, prostata, a także węzły chłonne.
      • MR miednicy mniejszej pozwala wykryć i różnicować zmiany nowotworowe oraz ocenić stopień ich zaawansowania. Ponadto obrazuje anomalie anatomiczne np. w narządach rodnych.

    * W celu poszerzenia wiedzy na temat konkretnych typów badań zapraszamy do zakładki BADANIA.

    Przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym

    Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania MR jest wszczepiony rozrusznik serca lub neurosymulator.

    Względnymi przeciwwskazaniami, wymagającymi dostarczenia dokumentacji leczenia operacyjnego, są:

    • metaliczne implanty ortopedyczne,
    • sztuczna zastawka serca,
    • klipsy naczyniowe,
    • stabilizatory,
    • inne metalowe wszczepione elementy, np. druty czy śruby.

    Osoby posiadające implanty zębowe, wypełnienia i mostki mogą mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym, podobnie kobiety w ciąży będące po pierwszym trymestrze.

    O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z naszą pracownią.

    Czy skierowanie jest potrzebne?

    Skierowanie na badanie MR rezonansem magnetycznym nie jest wymagane.

    Rezonans magnetyczny jest techniką diagnostyki obrazowej wykorzystywaną na chwilę obecną przez większość specjalistów celem szybkiej i właściwej diagnozy przy schorzeniach neurologicznych, narządu ruchu czy zaburzeń hormonalnych.

    Najczęściej jest badaniem pierwszego rzutu wśród takich specjalności jak: neurologia, neurochirurgia, kardiologia, ortopedia, chirurgia, endokrynologia, ginekologia oraz interna.

    Dokumenty – co koniecznie zabrać na badanie?

    Co należy przynieść na badanie rezonansem magnetycznym?

    • Dokument tożsamości ze zdjęciem (także w przypadku osób małoletnich).
    • Skierowanie nie jest wymagane, jeśli jednak je posiadasz, zabierz je koniecznie – są na nim informacje istotne podczas przeprowadzania badania.
    • Komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, a także wypisy ze szpitala.
    • Wynik poziomu kreatyniny, nie starszy niż 21 dni. Jest on niezbędny w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego.

    Jak się przygotować do badania MR?

    Prosimy założyć wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów.

    Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, a osoby chore na cukrzycę muszą pamiętać o insulinie – rezonans nie wpływa na jej działanie.

    W przypadku rezonansu z kontrastem (najczęściej miednicy, przysadki, twarzoczaszki, szyi, kątów mostowo-móżdżkowych): na 3 godziny przed badaniem pacjent powinien pozostać na czczo, a w przypadku MR jamy brzusznej, a także cholangiografii (MRCP/dróg żółciowych) – czas ten wydłuża się do 5 godzin (można pić wodę).

    Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do badań MRI jamy brzusznej/miednicy mniejszej znajdziesz TU lub zadzwoń do nas – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną MRI w celu wypełnienia kwestionariusza medycznego (dostępnego też tutaj)

    Badanie MRI – na czym polega?

    • Badanie jest bezbolesne.
    • Przed rezonansem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy ubioru.
    • Pacjent w trakcie badania leży na wygodnym stole, a część jego ciała znajduje się w tunelu, w którym skanowane są wybrane obszary anatomiczne.
    • Dyskomfort może powodować jedynie hałas oraz długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – jednak nasz aparat wyposażony jest w opcje In-bore systemu Ambient Experience, która umożliwia Pacjentom wybór koloru oświetlenia, rodzaju muzyki i obrazów wyświetlanych w tunelu gantry, co pozwala im się uspokoić oraz zrelaksować.
    • W trakcie badania Pacjent ma kontakt z personelem za pośrednictwem mikrofonu.
    • Bardzo ważne dla jakości badania jest pozostanie przez Pacjenta w bezruchu w trakcie jego wykonywania (ruch znacznie obniża jakość diagnostyczną, a czasami całkiem uniemożliwia ocenę).
    • Nad Pacjentem w trakcie badania czuwają technik, pielęgniarka i lekarz.

    Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

    Większość badań rezonansem magnetycznym trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów.

    Badanie MR dzieci

    Na badanie rezonansem magnetycznym (np. głowy) zapraszamy dzieci w wieku powyżej 5 lat. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, by malec czuł się u nas w 100% bezpiecznie oraz komfortowo. W trakcie MRI – jeśli istnieje taka potrzeba – dziecku może towarzyszyć rodzic/opiekun prawny. Ponadto pracownia wyposażona jest w system wizualno-dźwiękowy, dzięki któremu Mały Pacjent przed badaniem wybiera muzykę oraz film, który będzie wyświetlany w trakcie diagnostyki. Rezonans magnetyczny dla dzieci wykonujemy prywatnie w pracowni Nescan zlokalizowanej we Wrocławiu (woj. dolnośląskie), a cennik dostępny jest w odrębnej zakładce.

    Odbiór wyników

    Jak długo będę czekał na wynik badania rezonansem magnetycznym?

    • Opis badania dostępny jest do 10 dni roboczych.
    • Istnieje możliwość odebrania wyników osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej.
    • Wynik składa się z opisu lekarskiego oraz płyty, na której nagrane są obrazy rezonansu magnetycznego.
    • W przypadku wyrażenia chęci odbioru wyniku drogą elektroniczną płyta z obrazami wydawana jest zaraz po badaniu, a opis zostanie przesłany drogą elektroniczną na wskazany w kwestionariuszu adres e-mail.
    • Za dodatkową opłatą istnieje możliwość opisu CITO w 48h.

    Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym?

    Koszt badania MR jest zróżnicowany. Różnica w cenie wynika przede wszystkim z określonego miejsca poddawanemu badaniu oraz rodzaju rezonansu (z kontrastem czy bez). Cennik badań znajdziesz tutaj.

    Dokumenty do pobrania
    Rezonans magnetyczny głowy

    Pracownia Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, ul. Lekarska 1, posiada w ofercie różne rodzaje badań MR głowy.
    Opisy tych badań wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziesz w zakładce BADANIA.

    W sprawie badań innych niż wymienione w cenniku prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail kontakt@neoscan.pl

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa

    Pracownia Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, ul. Lekarska 1, posiada w ofercie różne rodzaje badań MR kręgosłupa.
    Opisy tych badań wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziesz w zakładce BADANIA.

    W sprawie badań innych niż wymienione w cenniku prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail kontakt@neoscan.pl

    Rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy mniejszej

    Pracownia Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, ul. Lekarska 1, posiada w ofercie różne rodzaje badań MR jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
    Opisy tych badań wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziesz w zakładce BADANIA.

    W sprawie badań innych niż wymienione w cenniku prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail kontakt@neoscan.pl

    Rezonans magnetyczny kończyn i stawów

    Pracownia Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, ul. Lekarska 1, posiada w ofercie różne rodzaje badań MR kończyn i stawów.
    Opisy tych badań wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziesz w zakładce BADANIA.

    W sprawie badań innych niż wymienione w cenniku prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail kontakt@neoscan.pl

    Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.