723 07 88 99
Rejestracja online
Telefoniczna
Znany lekarz
Rejestracja online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę. Oddzwonimy na podany numer i ustalimy dogodny dla Ciebie termin.

  Imię i nazwisko

  Email

  Telefon

  Rodzaj badania

  Preferowany termin wizyty

  Rejestracja telefoniczna
  Zadzwoń do nas aby umówić swoją wizytę.
  Godziny pracy
  Pn-pt 8:00-20:00
  Sob 9:00-14:00
  Zostaniesz przekierowany do serwisu Znany Lekarz
  28.08.2023
  Nerwiak nerwu słuchowego

  Nerwiak nerwu słuchowego stanowi 90-95% wszystkich guzów kąta mostowo-móżdżkowego. Jest to łagodna zmiana, którą najdokładniej diagnozuje się w badaniu rezonansem magnetycznym (MR).

  Do podstawowych objawów należą:
  • jedno- lub asymetryczny niedosłuch odbiorczy, który postępuje stopniowo przez miesiące czy lata. Bardzo rzadko pojawia się nagła głuchota.
  • szumy uszne – zwykle stałe, jednostronne, o wysokiej częstotliwości.
  • zaburzenia równowagi – zwykle pojawia się uczucie niestabilności lub utrata równowagi. Rzadziej występują typowe napady zawrotów głowy z uczuciem wirowania, nudnościami i wymiotami.

  U niektórych chorych może się pojawić niedowład nerwu:
  • twarzowego – pozostaje prawie niezauważany przez większość chorych,
  • trójdzielnego – początkowo pojawia się mrowienie i drętwienie środkowej, górnej i dolnej części twarzy, pieczenie języka, zanik czucia w tym obszarze, a w ostateczności osłabienie i zanik mięśni żucia. W przypadku wystąpienia powyższych objawów najeży wykonać MR głowy z oceną kątów mostowo-móżdżkowych z kontrastem!

  Na załączonym obrazie, wykonanym w naszej Pracowni widoczny jest duży guz częściowo wpuklający się do przewodu słuchowego wewnętrznego. Guz ulegał silnemu wzmocnieniu kontrastowemu, w części centralnej wykazuje kilka drobnych torbieli degeneracyjnych, co przemawia za nerwiakiem nerwu VIII.

  Badanie MR głowy z oceną przysadki kątów mostowo-móżdżkowych najwyższej jakości zrobisz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan, ul. Lekarska 1, Wrocław.

  Jak przygotować się do tego badania? Niezbędne informacje znajdziesz tutaj

  Udostępnij post
  Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.