Nerwiak nerwu słuchowego stanowi 90-95% wszystkich guzów kąta mostowo-móżdżkowego. Jest to łagodna zmiana, którą najdokładniej diagnozuje się w badaniu rezonansem magnetycznym (MR).
Do podstawowych objawów należą:
• jedno- lub asymetryczny niedosłuch odbiorczy, który postępuje stopniowo przez miesiące czy lata. Bardzo rzadko pojawia się nagła głuchota.
• szumy uszne – zwykle stałe, jednostronne, o wysokiej częstotliwości.
• zaburzenia równowagi – zwykle pojawia się uczucie niestabilności lub utrata równowagi. Rzadziej występują typowe napady zawrotów głowy z uczuciem wirowania, nudnościami i wymiotami.
U niektórych chorych może się pojawić niedowład nerwu:
• twarzowego – pozostaje prawie niezauważany przez większość chorych,
• trójdzielnego – początkowo pojawia się mrowienie i drętwienie środkowej, górnej i dolnej części twarzy, pieczenie języka, zanik czucia w tym obszarze, a w ostateczności osłabienie i zanik mięśni żucia. W przypadku wystąpienia powyższych objawów najeży wykonać MR głowy z oceną kątów mostowo-móżdżkowych z kontrastem!
Na załączonym obrazie, wykonanym w naszej Pracowni widoczny jest duży guz częściowo wpuklający się do przewodu słuchowego wewnętrznego. Guz ulegał silnemu wzmocnieniu kontrastowemu, w części centralnej wykazuje kilka drobnych torbieli degeneracyjnych, co przemawia za nerwiakiem nerwu VIII.
Badanie MR głowy z oceną przysadki kątów mostowo-móżdżkowych najwyższej jakości zrobisz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan, ul. Lekarska 1, Wrocław.
Jak przygotować się do tego badania? Niezbędne informacje znajdziesz tutaj