Badanie rezonansu magnetycznego jamy brzusznej z podaniem środka kontrastowego wykonuje się jako uzupełnienie badania USG lub tomografii komputerowej.
W badaniu MR jamy brzusznej nie ocenia się żołądka oraz jelit. Jeżeli zależy Ci na badaniu w kierunku zmian w jelicie grubym właściwym badaniem będzie MR miednicy z oceną przetok okołoodbytniczych (opis tutaj)
Skierowanie na rezonans jamy brzusznej nie jest wymagane.
MR jamy brzusznej wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica).
Niezbędne jest posiadanie aktualnego wyniku kreatyniny oznaczonego z surowicy krwi nie wcześniej niż na 21 dni przed planowanym badaniem.
Jeżeli Pacjent posiada pełną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, informacje na temat przebytych zabiegów operacyjnych, opisy oraz płyty CD z poprzednimi badaniami obrazowymi), musimy mieć do niej wgląd.
W dniu poprzedzającym badanie prosimy o zastosowanie diety lekkostrawnej.
Minimum 5 godzin przed rozpoczęciem MRI Pacjent musi pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 3 godzin przed badaniem). Godzinę przed planowanym rezonansem należy zażyć 2 tabletki No-Spy w dawce 40 mg lub 1 tabletkę No-Spy Max w dawce 80 mg.
W dniu badania prosimy o okazanie dowodu tożsamości.
Czas badania wynosi 30-40 minut. W jego trakcie konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną badania, dlatego niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji. Podczas rezonansu Pacjent kilkakrotnie proszony jest o wstrzymanie oddechu. W końcowej fazie badania zostanie podany środek kontrastowy.