Badanie rezonansu magnetycznego stawu biodrowego w większości przypadków nie wymaga podania środka kontrastowego. Stosuje się go jedynie na zlecenie lekarza radiologa, zależnie od wskazań.
Skierowanie na rezonans magnetyczny stawu biodrowego (pot. biodra) nie jest wymagane.
MR stawu biodrowego (biodra) wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica). Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem!
Najczęstsze wskazania to:
Jak już wcześniej wspominaliśmy, do badania rezonansu stawu biodrowego standardowo nie podaje się środka kontrastowego – zwykle stosuje się go w chorobie nowotworowej lub w obrazowaniu pooperacyjnym (podejrzenie powikłań).
Nie trzeba posiadać aktualnego wyniku kreatyniny oznaczonego z surowicy krwi – chyba że lekarz kierujący zlecił badanie z kontrastem. Jej poziom należy sprawdzić nie wcześniej niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem rezonansu magnetycznego stawu biodrowego.
W przypadku rezonansu biodra z kontrastem wynik kreatyniny jest niezbędny.
Jeżeli Pacjent posiada pełną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, informacje na temat przebytych zabiegów operacyjnych, opisy oraz płyty CD z poprzednimi badaniami obrazowymi), musimy mieć do niej wgląd.
Do badań z kontrastem: minimum 3 godziny przed ich rozpoczęciem Pacjent musi pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 2 godzin przed MRI).
W dniu badania rezonansu magnetycznego stawu biodrowego (biodra) prosimy o okazanie dowodu tożsamości.
Czas badania wynosi 30 minut. W jego trakcie konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną badania. Dlatego niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji. W końcowej fazie MRI, jeśli istnieje taka potrzeba, zostanie podany środek kontrastowy.