723 07 88 99
Rejestracja online
Telefoniczna
Znany lekarz
Rejestracja online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę. Oddzwonimy na podany numer i ustalimy dogodny dla Ciebie termin.

  Imię i nazwisko

  Email

  Telefon

  Rodzaj badania

  Preferowany termin wizyty

  Rejestracja telefoniczna
  Zadzwoń do nas aby umówić swoją wizytę.
  Godziny pracy
  Pn-pt 8:00-20:00
  Sob 9:00-14:00
  Zostaniesz przekierowany do serwisu Znany Lekarz

  Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego we Wrocławiu

  Krótko o badaniu

  Badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego można wykonać bez lub z zastosowaniem środka kontrastowego. Podaje się go na zlecenie lekarza radiologa, zależnie od wskazań.

  Skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego nie jest wymagane.

  MR kręgosłupa szyjnego wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica). Cena badania jest widoczna na dole strony oraz w zakładce Cennik.

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego

  Odczuwasz częsty ból lub sztywność kręgosłupa szyjnego, nie wiedząc, co może być ich przyczyną, a może doznałeś urazu? Możliwe, że konieczne będzie poddanie się badaniu, jakim jest rezonans magnetyczny. Wykonujemy go w naszej pracowni zlokalizowanej we Wrocławiu. Najważniejszy jest dla nas Pacjent, dlatego zadbamy o jego wysoki komfort oraz bezpieczeństwo. MRI odcinka szyjnego pozwala na zobrazowanie rdzenia kręgowego, a także wykrycie wszelkich zmian ogniskowych.

  W wielu przypadkach wskazane jest jak najszybsze wykonanie tego badania, aby ocenić stan zdrowia Pacjenta oraz zastosować odpowiednie leczenie.

  Wskazania do badania

  Najczęściej występujące wskazania to:

  • choroba zwyrodnieniowa dysku,
  • przepuklina międzykręgowa/dysku i radikulopatia,
  • podejrzenie zwężenia kanału kręgowego,
  • wrodzone wady rozwojowe kręgosłupa,
  • syringohydromyelia,
  • uraz kręgosłupa, podejrzenie złamania kręgosłupa szyjnego, krwiak zewnątrzoponowy,
  • guzy kręgosłupa i/lub przerzuty do kręgów,
  • choroby zapalne/autoimmunologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, neuromyelitis optica (NMO lub NMOSD), zesztywniające zapalenie stawów,
  • infekcje kręgosłupa – zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i szpiku kręgów, ropień zewnątrzoponowy kręgosłupa itp.,
  • zawał rdzenia kręgowego,
  • podejrzenie powikłań pooperacyjnych.

  Większość MRI kręgosłupa szyjnego zostanie wykonana w celu oceny choroby zwyrodnieniowej i nie wymaga podania środka kontrastowego. Jest on jednak stosowany w chorobie nowotworowej, infekcji oraz obrazowaniu pooperacyjnym (podejrzenie powikłań).

  Przygotowanie do badania

  W przypadku badań z powodu schorzeń, do których diagnostyki nie podaje się obligatoryjnie kontrastu (np. choroba zwyrodnieniowa) nie trzeba, ale warto posiadać aktualny wynik kreatyniny oznaczony z surowicy krwi – wykonany nie wcześniej niż na 21 dni przed MRI. Środek kontrastowy podajemy w chorobach demielinizacyjnych, zapalnych lub po przebytym w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabiegu operacyjnym.

  W przypadku badań MRI kręgosłupa szyjnego z kontrastem wynik kreatyniny jest niezbędny.

  Jeżeli Pacjent posiada pełną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, dokumentację z przebytych zabiegów operacyjnych, opisy i płyty CD z poprzednimi badaniami obrazowymi), potrzebny będzie nam do niej wgląd.

  Do rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego z kontrastem: minimum 3 godziny przed rozpoczęciem MRI Pacjent musi pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 2 godzin przed badaniem).

  W dniu rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego prosimy o okazanie dowodu tożsamości.

  MRI kręgosłupa szyjnego – o czym jeszcze musisz pamiętać?

  Przygotowując się do rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa szyjnego, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – najlepiej postawić na niekrępującą ruchów, a więc zapewniającą wysoki komfort odzież. Ubiór musi być pozbawiony metalowych elementów, które mogą powodować zakłócenia w obrazie. Przed badaniem zostaniesz poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów czy innych akcesoriów zawierających metal.

  Przebieg badania

  Czas badania wynosi 25-30 minut. W jego trakcie konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną rezonansu – niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji. W końcowej fazie badania, jeśli jest taka potrzeba, zostanie podany środek kontrastowy.

  Dokumenty do pobrania

  Ile kosztuje badanie?

  RODZAJ BADANIA
  BEZ KONTRASTU
  Z KONTRASTEM
  MR kręgosłupa szyjnego C
  650 zł
  850 zł
  Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.