723 07 88 99
Rejestracja online
Telefoniczna
Znany lekarz
Rejestracja online
Skorzystaj z formularza aby umówić wizytę. Oddzwonimy na podany numer i ustalimy dogodny dla Ciebie termin.

  Imię i nazwisko

  Email

  Telefon

  Rodzaj badania

  Preferowany termin wizyty

  Rejestracja telefoniczna
  Zadzwoń do nas aby umówić swoją wizytę.
  Godziny pracy
  Pn-pt 8:00-20:00
  Sob 9:00-14:00
  Zostaniesz przekierowany do serwisu Znany Lekarz

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego we Wrocławiu

  Krótko o badaniu rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego

  Badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego można wykonać bez lub z podaniem środka kontrastowego. Stosuje się go na zlecenie lekarza radiologa, zależnie od wskazań.

  Skierowanie na to badanie nie jest wymagane.

  MR kręgosłupa lędźwiowego wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica).

  Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego w Neoscan we Wrocławiu

  Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa lędźwiowego to bezbolesne badanie pozwalające postawić trafną diagnozę, a w tym ocenić stan więzadeł, rdzenia kręgowego, jak również tkanki kostnej właśnie tej części ciała. Dzięki poddaniu się jemu lekarz może wykryć nieprawidłowości, choroby wrodzone, zmiany nowotworowe, naczyniopochodne, a także zapalne, które nierzadko są przyczyną różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego stanowi również bardzo przydatną formę obrazowania przed zabiegami usuwania guzów bądź przy leczeniu wielu schorzeń, w tym rwy kulszowej, która objawia się ogromnym bólem właśnie tej części kręgosłupa. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie kontrastu, a wtedy cena tego badania będzie nieznacznie wyższa od tej przewidzianej dla MRI bez podania środka cieniującego (kontrastowego).

  Rezonans kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – dlaczego warto wybrać Neoscan?

  Rezonans magnetyczny (MR) kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego pozwala dokładnie wskazać przyczynę odczuwanego przez Pacjenta bólu. W dodatku umożliwia ocenę stopnia zaawansowania potencjalnej choroby oraz skuteczności stosowanego leczenia. Jest ono nieinwazyjne, jak również bezbólowe, a poza tym można się jemu poddawać z dowolną częstotliwością – badanie MRI nie wykorzystuje bowiem szkodliwego dla zdrowia promieniowania jonizującego, a jedynie bezpieczne fale radiowe oraz silne pole magnetyczne. W Neoscan bazujemy na świetnej jakości sprzęcie marki Philips, który zapewnia wysoką dokładność obrazowania.

  Wskazania do badania MR kręgosłupa lędźwiowego

  Najczęściej występujące wskazania to:

  • ból,
  • ból z promieniowaniem do kończyny/kończyn,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • podejrzenie zwężenia kanału kręgowego,
  • wrodzone wady rozwojowe kręgosłupa,
  • zespół ogona końskiego,
  • uraz kręgosłupa i podejrzenie złamania kręgosłupa lędźwiowego,
  • guzy kręgosłupa i/lub przerzuty do kręgów,
  • infekcje kręgosłupa, takie jak zapalenie stawów kręgosłupa, ropień itp.,
  • stany zapalne/autoimmunologiczne – zapalne zapalenie stawów, ostra lub przewlekła zapalna poliradikulopatia demielinizacyjna,
  • podejrzenie powikłań po operacji kręgosłupa.

  Większość MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonuje się w celu oceny choroby zwyrodnieniowej i nie wymaga podania środka kontrastowego. Stosuje się go zwykle w chorobie nowotworowej, infekcji oraz obrazowaniu pooperacyjnym (podejrzenie powikłań).

  Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

  W przypadku badań schorzeń, do których diagnostyki nie podaje się obligatoryjnie kontrastu (np. choroby zwyrodnieniowej), nie trzeba, ale warto posiadać aktualny wynik kreatyniny oznaczony z surowicy krwi – wykonany nie wcześniej niż na 21 dni przed badaniem. Środek kontrastowy podajemy w chorobach zapalnych lub po przebytym w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabiegu operacyjnym.

  Uwaga! W przypadku badań z kontrastem wynik kreatyniny jest niezbędny.

  Jeżeli Pacjent posiada pełną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, informacje na temat przebytych zabiegów operacyjnych, opisy oraz płyty CD z poprzednimi badaniami obrazowymi), musimy mieć do niej wgląd.

  Do badań z kontrastem: minimum 3 godziny przed rozpoczęciem rezonansu Pacjent musi pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 2 godzin przed badaniem).

  W dniu badania prosimy o okazanie dowodu tożsamości.

  Jak przebiega badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego?

  Czas badania wynosi 25-30 minut. W jego trakcie konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną badania, dlatego niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji. W końcowej fazie rezonansu, jeśli istnieje taka potrzeba, zostanie podany środek kontrastowy.

  Dokumenty do pobrania

  Ile kosztuje badanie?

  RODZAJ BADANIA
  BEZ KONTRASTU
  Z KONTRASTEM
  MR kręgosłupa lędźwiowego LS
  650 zł
  850 zł
  Pacjenci kierowani na badania rezonansu magnetycznego przez Medicover proszeni są o umawianie terminu wizyty wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową.