W przypadku poszukiwania ogniska padaczkorodnego rezonans magnetyczny głowy jest badaniem z wyboru. U osób z padaczką standardowe badanie MR głowy powiększone jest o dodatkową sekwencję, która umożliwia dokładną ocenę kory mózgowej.
Badanie rezonansu magnetycznego głowy z protokołem PADACZKA można wykonać bez lub z podaniem środka kontrastowego. Stosuje się go na zlecenie lekarza radiologa, zależnie od wskazań. Aktualnie jest to najdokładniejsze badanie pozwalające ocenić tkankę mózgową. Skierowanie nie jest wymagane.
MR głowy z protokołem PADACZKA wykonasz w naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Neoscan we Wrocławiu, na ulicy Lekarskiej 1 (budynek Vratislavia Medica).
Najczęściej występujące wskazania to:
Warto posiadać aktualny wynik kreatyniny oznaczony z surowicy krwi, wykonany nie wcześniej niż na 21 dni przed badaniem. W przypadku MRI z kontrastem wynik kreatyniny jest niezbędny.
Jeżeli Pacjent posiada wyniki i opisy dotychczasowych badań, prosimy o wgląd do pełnej dokumentacji medycznej (wypisów ze szpitala, dokumentacji z przebytych zabiegów operacyjnych, opisów oraz płyt CD z poprzednimi badaniami obrazowymi, zapisu EEG).
Do rezonansu magnetycznego głowy z protokołem PADACZKA z kontrastem: minimum 3 godziny przed rozpoczęciem badania Pacjent musi pozostać na czczo (nie jeść! Można pić niegazowaną wodę mineralną do 2 godzin przed MRI).
W dniu badania prosimy o okazanie dowodu tożsamości.
Czas badania wynosi 30 minut. W trakcie MR głowy z protokołem PADACZKA konieczne jest pozostanie w bezruchu. Każdy ruch negatywnie wpływa na jakość, a tym samym wartość diagnostyczną rezonansu magnetycznego, dlatego niezwykle ważne jest ułożenie się na stole w wygodnej pozycji. W końcowej fazie badania, jeśli istnieje taka potrzeba, zostanie podany środek kontrastowy.